ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 13235051
*
nr 1323 5051
Olle Bonniér
(1925-2016), Sverige
Olle Bonniér (1925-2016), Sweden. Signerad -62, ca 19x17 cm,
GOUACHE, Signerad -62, ca 19x17 cm
Olle Bonniér, born 1925 in Los Angeles, USA, Swedish painter, delad 2016.
Droit De Suite
Estimate:
4000
Sold:
SEK 3400
Auction date:
Monday April 27 2020
at 18:27:23
- Bid history
Time
Bidder
Bid
23/4 10:00:35
1
3.000 kr
27/4 18:19:27
2
3.200 kr
27/4 18:22:23
1
Vinnande bud
- Klassiska
Apr 27
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Read more about Klassiska
- Artist/Designer
Olle Bonniér
Olle Bonniér, born 1925 in Los Angeles, USA, Swedish painter, delad 2016.
Read more about Olle Bonniér
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache olle bonniér svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
3 juni at 18:49
*
Olle Bonniér
Olle Bonniér, born 1925 in Los Angeles, USA, Swedish painter, delad 2016.
Read more about Klassiska
Read more about Olle Bonniér
nr 1323 5051
Olle Bonniér
(1925-2016), Sverige
Olle Bonniér (1925-2016), Sweden. Signerad -62, ca 19x17 cm,
GOUACHE, Signerad -62, ca 19x17 cm
Olle Bonniér, born 1925 in Los Angeles, USA, Swedish painter, delad 2016.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 4000 |
Sold: | SEK 3400 |
Auction date: |
Monday April 27 2020 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
23/4 10:00:35 | 1 | 3.000 kr |
27/4 18:19:27 | 2 | 3.200 kr |
27/4 18:22:23 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
Apr 27
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...Read more about Klassiska
- Artist/Designer
Olle Bonniér
Olle Bonniér, born 1925 in Los Angeles, USA, Swedish painter, delad 2016.Read more about Olle Bonniér
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache olle bonniér svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
9298 GOUACHES
3 pcs, oramade lösa blad, India, including erotisk..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
3 juni at 18:49